4.Sürdürülebilir Gıda Konferansı 17 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşti

Büyükçekmece Hayriye Duruk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Panel
16 Ekim 2018
Tarım ve Gıda Etiği Semineri
17 Kasım 2018

4.Sürdürülebilir Gıda Konferansı 17 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşti

TÜGİS’ in her yıl 16 Ekim Dünya Gıda Günü Kutlamaları kapsamında düzenlediği Sürdürülebilir Gıda Konferansı 2018 17 Ekim Çarşamba günü gerçekleşti.

Başta T.C. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli olmak üzere, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO Genel Direktör Yardımcısı Vladimir Rakhmanin, Üst Düzey Bürokratlar, Akademisyenler, Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcileri ve Gıda Sanayiinin tüm paydaşlarının konuşmacı, panelist ve katılımcı olduğu konferansa 400 kişinin üzerinde bir katılım gerçekleşti.

TÜGİS’ in T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, FAO ( Dünya Gıda ve Tarım Örgütü), ve Sürdürülebilirlik Akademisi işbirliğinde gerçekleştirdiği konferansta bu yıl FAO’ nun Dünya Gıda Günü için belirlemiş olduğu ‘‘Sıfır Açlık’’ teması özel bir oturumla ele alındı, ayrıca Gıda ile ilgili Sosyal Sorumluluk Projelerine destek veren kuruluşlar da Dünya Gıda Günü ödülleri ile taltif edildiler.

Açlık, iyi gıdada inovasyonun yeri ve önemi, sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme, alternatif beslenme modelleri, gıda atıklarının yönetimi, gıda güvenliği gibi.

Gıdanın geleceğini ilgilendiren konuların konuşmacı ve panelistler tarafından ele alındığı Sürdürülebilir Gıda Konferansında sponsor kuruluşlar kurdukları standlarda ürünlerini de teşhir ettiler.