Mehmet Tütüncü

TÜGİS Yönetim Kurulu Üyesi
Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nde lisans, Maltepe Üniversitesi Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bölümünde lisansüstü eğitimini tamamlamıştır.

Kariyerine Endüstri ve Ticaret Bakanlığı’nda Yerli Sanayi Uzmanı olarak başlayan Tütüncü, Best Rothmans Entegre Sigara ve Tütün Sanayi A.Ş’deki yaklaşık on yıllık tecrübesinde sırasıyla Üretim Müdürü, İşletme Müdürü ve Genel Müdür görevlerini üstlenmiştir.

1996 yılında İşletmeler Koordinatörü olarak Ülker Gıda A.Ş.’de çalışmaya başlamış, Ülker Bisküvi ve Çikolata fabrikaları Genel Müdürlüğü, Ülker Grubu Başkan Yardımcılığı, Gıda ve İçecek Grubu Başkanlığı, Gıda Ülker ve Ulker International Grubu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2016 yılında Yıldız Holding bünyesinde kurulan pladis organizasyonuna Türkiye, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya’dan sorumlu Bölge CEO’su olarak atanmıştır. 2017 yılında Güney Asya ve Latin Amerika bölgeleri ile pladis Global Bilgi Sistemleri ve İş Modelleri Dönüşüm sorumluluğunu da alarak Deputy to the pladis CEO olarak görevine devam etmektedir.

pladis’teki görevine ilave olarak çeşitli şirketlerde Yönetim Kurulu Başkanlığı ve üyeliği bulunmaktadır. TÜGİS Yönetim Kurulu üyesi olan Tütüncü, TÜSİAD ve birçok Türk ve yabancı sektörel organizasyona da üyedir. FoodDrinkEurope Yönetim Kurulu üyesi & Liaison Committee of FoodDrinkEurope Başkanıdır.

İyi düzeyde İngilizce bilen Tütüncü, IRI bursu ile İtalya'da 6 ay Üretim, Kalite Kontrol ve Bakım Uygulamaları eğitimi almıştır. Boğaziçi Üniversitesi İş İdaresi Eğitim Programı'na katılarak Pazarlama Teknikleri, Uluslararası Pazarlama, Fabrika Organizasyonu ve Yönetim konularında bir dönem süren eğitimi tamamlamıştır. Harvard Business School’da Stratejik Marketing eğitimi aldı, IMD/İsviçre, Insead/Singapore’da çeşitli eğitimlere katıldı.

Evli ve 3 çocuk babası olan Tütüncü, seyahat etmekten, kitap ve makale okumaktan, doğa ve hayvanlarla ilgilenmekten, el yapımı küçük kutu ve objeler biriktirmekten hoşlanmaktadır.