Necdet Buzbaş

TÜGİS Yönetim Kurulu Başkanı
Necdet Buzbaş, 15 Nisan 1948 tarihinde Samsun’da, iki katlı ahşap geleneksel bir Anadolu evinin bahçe katında doğdu.

Merzifon İstiklal İlkokulunda öğrenimine başlayana dek çocukluğu Samsun Ondokuzmayıs mahallesinde geçti. Ortaokula da Merzifon da başladı ise de ikinci sınıftan itibaren yine Samsun’a döndü ve Samsun Namık Kemal Ortaokulu’nda devam etti. 1965 yılında Samsun Ondokuzmayıs Lisesi’ni bitirip, o yılların en popüler fakültesi İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesini kazanıp 1970 yılında Kimya Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu.

1970-1972 yıllarında Asteğmen olarak askerlik görevi yaptığı Malatya’yı hiç unutamadı.

Askerlik dönüşü, Samsun tutkusundan olsa gerek yükseköğretimi süresince karşılıksız burs aldığı Eczacıbaşı ilaç şirketinin iş olanaklarını görmezden gelerek Samsun’da kurulu Adeka İlaç fabrikasında iş başı yaptı. Bu yönelişte lise yıllarındaki Kimya Öğretmeninin Adeka İlaç Fabrikası’nın sorumlu İmalat Müdürlüğü görevini yürütüyor olmasının etkili olduğu söylenir.

1975 yılında evliliğin getirdiği zorunlukla iş tercihini İstanbul’a yöneltmek zorunda kaldı. İstanbul’daki iş olanakları ilaç ve gıda sektörleri olarak belirginleştiğinde gıdayı tercih ederek Ülker’li oldu.

Ülker Gıda Sanayii A.Ş.’de İşletme Şefliğinden başlayan iş maratonu Grup Başkanlığı ve takiben İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu görevleriyle virgüllendi, emekli oldu.

Gönüllü sürdürdüğü, Faal çalışma hayatı Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam ediyor.

TÜGİS Yönetim Kurulu Başkanlığı, İAV üyeliği, KALDER üyeliği, TÜHOD üyeliği, Gıda Güvenliği Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, TOBB Gıda Meclisi Başkanlığı gibi STK’larda görev alarak birikimlerini gıda sektörü ile paylaşıyor.

Evli, iki çocuklu. İngilizce bilir, bolca okur, dost biriktirir. Sağlıklı yaşam ve sağlıklı yaşlanma için beslenmesine titiz. Her fırsatta yürür.